Results

2017

If there are any spelling errors in names below, please contact Peter Currie, with event name and the correct result name

E-Mail: - Webmaster (click link to contact)





DATE

EVENT

CATEGORY

VENUE

PLACES

2 Jan

Neer Day Shoot

.22 Rifle (Target)

Millnain

1st - A. Macnally (85) / 2nd - C. Bone (84) / 3rd - D. Penfold (83)

8 Jan

Maj Fred Hoare Memorial Cup

.22 Rifle (Handicap)

Millnain

1st - D. Lockhart (99)-(h 15) / 2nd - A. MacNally (97)-(h 15) / 3rd - P. Young (96)-(h 15)

19 March

Air Rifle

Air Rifle

Millnain

1st - S. Goddard (82) / 2nd - D. Brady (71) / 3rd - Rob Brady (70)

19 March

Air Pistol

Air Pistol

Millnain

1st - C. Bone (73) / 2nd - D. Ogilvie (72) / 3rd - S. Goddard (70)

9 April

Inverness Cup Rd 1

.22 Rifle (Target)

Millnain

1st - J. Currie (j) (96 ) / 2nd - S. Davidson (j) (84) / 3rd - G. Clark (82)

16 April

Inverness Cup Rd 2

ML Pistol

Millnain

1st - M. Partridge (81) / 2nd - N. Larkin (70) / 3rd = - C. Bone / A. McLeman (67)

23 April

Inverness Cup Rd 3

Gallery Rifle (Target)

Millnain

1st - S. Goddard (358) (On Shoot Off) / 2nd - P. Currie (358) / 3rd - R. McWhirter (357)

30 April

McLennan Cup

ML Pistol

Millnain

1st - N. Larkin (73) / 2nd - A. McLeman (67) / 3rd - M. Fabling (56)

30 April

Tankard (4 weeks)

ML Pistol (Target)

Millnain

1st - C. Bone (72) / 2nd - N. Larkin (45)

30 April

Badge (4 Weeks)

ML Pistol (Target)

Millnain

1st - ( ) / 2nd - ( ) / 3rd - ( )

7 May

Service Rifle Shield

Service Rifle

Cawdor

1st - P. Smith (124) / 2nd - A. McLeman (71) / 3rd - E. McRae (69)

21 May

MacRae Gun

ML Pistol

Millnain

1st - S. Goddard (84) / 2nd - N. Larkin (69) / 3rd - C. Bone (56)

28 May

Air Pistol/Air Rifle

Air Pistol & Rifle (agg.)

Millnain

1st - D. Sowter (129) / 2nd - S. Goddard (115) / 3rd - J. Currie (j) (110)

4 June

F-Class

F-B Rifle

Cawdor

1st = - K. Holtey / D. Smith (133) / 3rd - P. Smith (125) - (yet to be decided who gets the cup)

4 June

S-Class

F-B Rifle

Cawdor

1st - A. McLeman (55) / 2nd - S. Murray (50) / 3rd - A. Fox (23)

11 June

Sporting Rifle

.22 Rifle (Sights free)

Millnain

1st - R. McWhirter (74) / 2nd - P. Young (72) / 3rd - D. Sowter (69)

18 June

Junior (Under 16) Shield

Rim Fire Rifle

Millnain

1st - J. Currie (97) / 2nd - J. Davidson (71) / 3rd - R. McFarlane (39)

18 June

Junior (Under 16) Shield

Air Rifle

Millnain

1st - J. Davidson (98) / 2nd - J. Currie (61) / 3rd - E. McMaster (44)

25 June

Long Range Pistol

Pistol/LBR

Cawdor

1st - P. Currie (119) / 2nd - D. Sowter (108) / 3rd - A. McLeman (90)

25 June

Gallery Rifle Shield

Gallery Rifle

Cawdor

1st - D. Sowter (108) / 2nd - P. Currie (105) / 3rd - A. McLeman (98)

2 July

Ladies Rose Bowl

.22 Rifle (Handicap)

Millnain

1st - B. Davidson (100)-(h20) / 2nd - S. Robinson (92)-(h10)

9 July

R. MacDonald Cup

Any F-B Pistol/LBR

Millnain

1st - D. Sowter (27) / 2nd - N. Larkin (23) / 3rd - P. Currie (21)

16 July

Harrow Cup

Service Rifle (Iron Sights)

Cawdor

1st - A. Johnson (55)* / 2nd - A. McLeman (29) / 3rd - A. Clark (Tain R.&P.C. (15) - *N.B. As A. Johnson has won the previous 3Yrs - A. McLeman will take the Trophy

30 July

McWhirter Pin Shoot

ML Pistol

Millnain

1st - S. Goddard (<5min) / 2nd - C. Bone (<7min) / 3rd - FTF (N/A)

06 Aug

Scallywags & Blaggards Trophy

Miniature Cannon

Millnain

1st - P. Currie (34) / 2nd - J. Currie (j) (28) / 3rd - R. McWhirter (22)

20 Aug

Scoped Rifle - Sporting Rifle

F-B Rifle

Cawdor

1st - A. Johnson (138) / 2nd - P. Currie (73) / 3rd - D. Smith (58)

20 Aug

Scoped Rifle - Service Rifle

F-B Rifle

Cawdor

1st - A. McLeman (57) / 2nd - A. Clark (55)

27 Aug

Cocoa Cola Shield

ML Pistol

Millnain

1st - C. Bone (59) / 2nd - S. Goddard (56) / 3rd - N. Larkin (52)

3 Sept

Mini Service Rifle

.22 Semi-auto Rifle

Millnain

1st - R. McWhirter (101) / 2nd - P. Young (98) / 3rd - E. McRae (93)

10 Sept

Service Rifle - Iron Sights

F-B Rifle

Cawdor

1st - P. Smith (56) / 2nd - A. McLeman (47) / 3rd - J. Currie (j) (18)

10 Sept

Service Rifle - Tareget Sights

F-B Rifle

Cawdor

1st - A. Johnson (53) / 2nd - P. Currie (34)

10 Sept

Service Rifle - Open (Anything Goes)

F-B Rifle

Cawdor

1st - N. Larkin (71)

17 Sept

Halfpenny Quaich

Gallery Rifle

Millnain

1st - P. Young (343) / 2nd - D. Sowter (337 - 4V) / 3rd - P. Currie (337 -1V)

24 Sept

Fred Hoare Cup

.22 Rifle (Handicap)

Millnain

1st - A. McLeman (87)-(h-22) / 2nd - A. Davidson (83)-(h-15) / 3rd - S. Goddard (79)-(h-12)

AGM

Crawford Cup

Highest Overall Winner

AGM

Sam Goddard

24 Dec

Turkey Shoot

.22 Rifle

Millnain

1st - D. Penfold / 2nd - A. McLeman / 3rd - S. Goddard

 

 

 

Info:

(j) = Junior - up to 16 yr old

Number after score in brackets = V Bulls ( - 2V) = 2 v's

Number after (h) in brackets = Handicap taken